אודות

 

אתר מורשת המשחזר את סיפור ראשית ההתיישבות היהודית בנגב

המצפה הוא אחד מתוך שלושה מצפים אשר הוקמו בנגב בשנת 1943 על מנת לחקור את צפונות ארץ המדבר ולבחון את מידת התאמתה להתיישבות יהודית ענפה.

בשנת 1943, מעיזה קבוצת צעירים, חניכי עליית הנוער, לנעוץ יתד בצייה ,וברוב נכונות, אמונה ומסירות אנושית, שלא ידעה לאות, מצליחה להפריח אלף פרחים במדבר. סיפורה של קבוצה זו שכנע, בסופו של דבר, גם את ועדת האו"ם (אונסקו"פ, 1947) כי ראוי לכלול את הנגב בגבולות מדינת ישראל. עם בואה מצאה קבוצת הראשונים מקום מגורים ארעי:
בור מים שנחצב בתקופה הנבטית (לפני כאלפיים שנה) לצורך אגירת מים. בשנת 1944 נבנתה מאבני המקום ה"טירה" ובה:
חדרי מגורים, מגדל תצפית, מאפייה, מקלחת, חדר אוכל, מטבח ותחנת נוטרים. הבעיה החמורה שניצבה בפני חברי הקיבוץ הייתה מחסור חמור במים. הם השתמשו במי באר שנקדחה ע"י הבריטים בשנת 1938.

מים אלה שימשו אמנם לניסיונות חקלאיים וכן לשתייה, אך לא היה בהם כדי לפתור את הבעיה. לכן, כשנה לאחר בוא הראשונים למקום החלו בבניית סכר וברכות אגירה, על פי תכניתו של המהנדס דב קובלונוב. מפעל זה נועד לתפוס את מי השיטפונות ,הזורמים בימי החורף בוואדי עסלוג' , ולהפנותם להשקיית השדות. מצפה רביבים הוא סיפור שיש לספרו ולראותו בכל דור ודור. המסייר באתר מוזמן להתרשם מאותם מקומות אשר אוישו ונבנו ע"י קבוצת הראשונים. הוא ירד למערה הנבטית, בה החלו החיים, הוא יעלה לטירה, בה התמסדו החיים הקיבוציים, ואם יעפיל לנקודת התצפית יוכל להשקיף ממנה אל המרחבים הירוקים והבנויים ,שתחילתם על אדמה ללא צל ואשר הפכה לארץ נושבת.

 

מחפשים פעילות מרתקת וגם חינוכית?
"מצפה רביבים" מזמן ביקור באתר התיישבות היסטורי שכולו חוויה ערכית-חינוכית.

הסיפור של "המצפה" מעלה על נס את הערכים עליהם כולנו רוצים לחנך את הדור הצעיר: חלוציות, יוזמה, חשיבות התרומה הלאומית (אלטרואיזם ולא אינדיווידואליזם), ועל יישוב הארץ והפרחת השממות.

סיפורה של קבוצה רביבים שכנע, בסופו של דבר, גם את ועדת האו"ם (אונסקו"פ, 1947) כי ראוי לכלול את הנגב בגבולות מדינת ישראל. הפעילויות במצפה מתאימול לכ הגילאים ומבוססות בעיקר על הצגת בעיות שעמדו בפני המתיישבים הראשונים, כאשר אתם והילדים מוזמנים לנסות להציע פתרונות.
לרשות הילדים בכל הגיליים עומד גם חדר תלבושות ואביזרים וניתן להתחפש לדמויות שונות מתקופת ראשית ההתיישבות.

מצפה רביבים הינו אתר מורשת המשחזר את סיפור ראשית ההתיישבות היהודית בנגב לפני קום המדינה-בשנת 1943. הסיור באתר מזמין את המבקר להתרשם מאותם מקומות אשר אוישו ונבנו על-ידי קבוצת הראשונים. תוכלו לבקר בבור המים הנבטי אשר שימש למגורים בימים הראשונים, ולבית חולים בימי מלחמת העצמאות. לתקופת המלחמה שייך גם סיפור המטוסים הנמצאים במקום ,תעלות הקשר המפקדה ועמדות הקרב המתארים את דרכי ההגנה על המקום. מצפה רביבים נבנה כטירה המשחזרת את חיי הקיבוץ של פעם.

במערת הראשונים מוקרנים סרטונים המספרים את סיפור ראשיתה של רביבים.

שעות פעילות ועלות כניסה:

האתר פתוח בימים א'-ו' בשעות 10:00-16:00

כניסה אחרונה בשעה 14:00

ימי שבת – בתיאום מראש עם שי בן טל בטלפון – ⁦050-5914174⁩

סטודנט/ תלמיד/ גימלאי: 20 ש"ח
מבוגר: 25 ש"ח
כרטיס נכה: 15 ש"ח

דברו איתנו!
050-899-6886

מעוניינים לתאם סיור מודרך?

השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם:

    איך מגיעים

    כתבו "מצפה רביבים" בוויז ושתהיה נסיעה טובה 🙂