סיפור ההתיישבות הציונית

סיפור ההתיישבות הציונית בת-זמננו התרכז עד לשנות ה-40 של המאה הקודמת במה שמכונה "N ההתיישבות" – הוקמו ישובים ופִּתחו חקלאות בשרון ובמישור-החוף וצפונה עד חיפה, עמק יזרעאל, בקעת בית-שאן וצפונה דרך הכנרת עד מטולה. הישוב הנחשב לדרומי ביותר היה רחובות בו יש עד היום מקומות הנושאים את השם "נגב", כגון – "מוסך הנגב", "פלאפל הנגב", מוניות הנגב" ו"ישיבת הדרום". משם ודרומה היה למעשה מדבר, עם מעט פלאחים ובדואים.
אמנם היו רעיונות, יוזמות ואף קצת ניסיונות להתיישבות באזורי הנגב השונים, אך פריצת דרך של ממש, מערך ישובים וחשיבה במונחים של "חבל התיישבותי" החלו רק בשנות ה-40 . בעיקר היה חסר ידע. הנגב היה תעלומה אחת גדולה, ובייחוד בעניינים המהותיים להתיישבות, דהיינו , מקורות המים והיכולות החקלאיות של האזור.
בשנת 1935 יצא דוד בן-גוריון, יו"ר הסוכנות היהודית דאז, למסע ארוך אל אֻם-רשרש, היא אילת של ימינו. מהמסע הוא חוזר עמוס בתוכניות ומחשבות על ישוב המרחבים האדירים והשוממים שהוא מוצא בדרכו. הוא כותב אז ביומנו כי ישנם בנגב 12 מליון דונם, בהם אפשר ליישב 5 מליון איש- שני מליון בחקלאות ושלושה מליון בתעשייה.
באותה שנה נרכשים בנגב אדמות באזור באר-שבע ובאזור ביר-עסלוג', בעזרתו של גואל האדמות הידוע מהעמק – יהושע חנקין. 30,000 דונם של קעת-אל-מקבולה (בקעת המקובלת או הבקעה המקוללת) נרכשות מידי הבדואים בתיווכו של שיח סעיד, השיח של שבט העזזמה, ב-30,000 לירות. ( בימים ההם היה זה סכום כסף נאה עבור אדמה צחיחה ביותר). האדמות נחרשות ומסומנות ('חריש פוליטי'), אך פרט לזה לא נעשה דבר. משאירים במקום את אבו-תרבוש, שומר האדמות, ומחכים להזדמנות להתיישבות.
ב-1937 מגיעה לארץ ועדה בריטית, ועדת פיל, שמטרתה לקבוע תוכנית וגבולות לשני העמים אשר יושבים בארץ – מדינה ערבית ומדינה יהודית. הפרמטר לחלוקת הארץ הוא אזורי ההתיישבות , ועל-כן לא מפתיע שהנגב מוצא עצמו בגבולות המדינה הערבית.
ב-1939 הוקם קיבוץ נגבה במבצע של "חומה ומגדל", ותקופה חדשה עומדת בפתח בה הפנים אכן מופנות הנגבה.

שימו לב: בשל הביקוש הרב, בחודשי הקיץ הכניסה הינה בתאום מראש בלבד. 

בשאר חודשי השנה: פתוח כל ימות השבוע 10:00-16:00
( כניסה אחרונה בשעה 14:00)

 

עלות כניסה:

בימים א'-ה' :
מבוגר: 20 ש"ח
ילד \ גמלאי: 17 ש"ח
כרטיס נכה: 10 ש"ח

ניתן לבצע תשלום דרך ביט (Bit) או פייבוקס (Paybox ) 
למספר הטל': 0542401134

סופי שבוע (שישי ושבת) – הכניסה חינם
החל משעה 10:00 ועד שעה 16:00
הכניסה מותנית בהזמנה טלפונית\וואטסאפ + רישום דרך הלינק הבא: https://tickchak.co.il/16465

יש שאלות? התקשרו:
050-899-6886

מעוניינים לתאם סיור מודרך?

השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם:

    שלחו הודעה התקשרו עכשיו